SPORT
14/05/2014 09:00 BST | Updated 14/05/2014 09:59 BST

World Cup 2014 TV Schedule: BBC And ITV's Live Televised Matches

ITV Sport presenter Adrian Chiles and pundits Roy Keane, Ian Wright and Lee Dixon (left to right) before the game
Mike Egerton/EMPICS Sport
ITV Sport presenter Adrian Chiles and pundits Roy Keane, Ian Wright and Lee Dixon (left to right) before the game

The BBC and ITV will again broadcast the World Cup finals, with England's opening fixture against Italy in Brazil ebing televised by the BBC at 11pm on Saturday 14 June. ITV will broadcast the Three Lions' two other group matches versus Uruguay and Costa Rica.

Below is your TV guide to a feast of football from 12 June to 13 July...

GROUP A

Thursday, 12 June

Brazil vs Croatia, São Paulo, 9pm ITV

Friday, 13 June

Mexico vs Cameroon, Natal, 5pm ITV

Tuesday, 17 June

Brazil vs Mexico, Fortaleza, 8pm BBC

Wednesday, 18 June

Cameroon vs Croatia, Manaus, 11pm ITV

Monday, 23 June

Cameroon vs Brazil, Brasilia, 9pm ITV

Croatia vs Mexico, Recife, 9pm ITV

GROUP B

Friday, 13 June

Spain vs Holland, Salvador, 8pm BBC

Chile vs Australia, Cuiaba, 11pm ITV

Wednesday, 18 June

Australia vs Holland, Porto Alegre, 5pm ITV

Spain vs Chile, Rio de Janeiro, 8pm BBC

Monday, 23 June

Australia vs Spain, Curitiba, 5pm ITV

Holland vs Chile, São Paulo, 5pm ITV

GROUP C

Saturday, June 14

Colombia vs Greece, Belo Horizonte, 5pm BBC

Sunday, 15 June

Ivory Coast vs Japan, Recife, 2am ITV

Thursday, 19 June

Colombia vs Ivory Coast, Brasilia, 5pm BBC

Japan vs Greece, Natal, 11pm BBC

Tuesday, 24 June

Japan vs Colombia, Cuiaba, 9pm BBC

Greece vs Ivory Coast, Fortaleza, 9pm BBC

GROUP D

Saturday, 14 June

Uruguay vs Costa Rica, Fortaleza, 8pm ITV

England vs Italy, Manaus, 11pm BBC

Thursday, 19 June

Uruguay vs England, São Paulo, 8pm ITV

Friday, 20 June

Italy vs Costa Rica, Recife, 5pm BBC

Tuesday, 24 June

Italy vs Uruguay, Natal, 5pm ITV

Costa Rica vs England, Belo Horizonte, 5pm ITV

GROUP E

Sunday, 15 June

Switzerland vs Ecuador, Brasilia, 5pm ITV

France vs Honduras, Porto Alegre, 8pm BBC

Friday, 20 June

Switzerland vs France, Salvador, 8pm ITV

Honduras vs Ecuador, Curitiba, 11pm ITV

Wednesday, 24 June

Honduras vs Switzerland, Manaus, 9pm BBC

Ecuador vs France, Rio de Janeiro, 9pm BBC

GROUP F

Sunday, 15 June

Argentina vs Bosnia-Herzegovina, Rio de Janeiro, 11pm BBC

Monday, 16 June

Iran vs Nigeria, Curitiba, 8pm BBC

Saturday, 21 June

Argentina vs Iran, Belo Horizonte, 5pm ITV

Nigeria vs Bosnia-Herzegovina, Cuiaba, 11pm BBC

Wednesday, 25 June

Nigeria vs Argentina, Poro Alegre, 5pm ITV

Bosnia-Herzegovina vs Iran, Salvador, 5pm ITV

GROUP G

Monday, 16 June

Germany vs Portugal, Salvador, 5pm ITV

Ghana vs USA, Natal, 11pm BBC

Saturday, 21 June

Germany vs Ghana, Fortaleza, 8pm BBC

USA vs Portugal, Manaus, 11pm BBC

Thursday, 26 June

USA vs Germany, Recife, 5pm BBC

Portugal vs Ghana, Brasilia, 5pm BBC

GROUP H

Tuesday, 17 June

Belgium vs Algeria, Belo Horizonte, 5pm ITV

Russia vs South Korea, Cuiaba, 11pm BBC

Sunday, 22 June

Belgium vs Russia, Rio de Janeiro, 5pm BBC

South Korea vs Algeria, Porto Alegre, 8pm ITV

Thursday, 26 June

South Korea vs Belgium, São Paulo, 9pm ITV

Algeria vs Russia, Curitiba, 9pm ITV

ROUND OF 16

Saturday, 28 June

MATCH 1: Winners in Group A vs Runners-Up in Group B, Belo Horizonte, 5pm

MATCH 2: Winners in Group C vs Runners-Up in Group D, Rio de Janeiro, 9pm

Sunday, 29 June

MATCH 3: Winners in Group B vs Runners-Up in Group A, Fortaleza, 5pm

MATCH 4: Winners in Group D vs Runners-Up in Group C, Recife, 9pm

Monday, 30 June

MATCH 5: Winners in Group E vs Runners-Up in Group F, Brasilia, 5pm

MATCH 6: Winners in Group G vs Runners-Up in Group H, Porto Alegre, 9pm

Tuesday, 1 July

MATCH 7: Winners in Group F vs Runners-Up in Group E, 5pm, São Paulo

MATCH 8: Winners in Group H vs Runners-Up in Group G, 9pm, Salvador

QUARTER-FINALS

Friday, 4 July

QF 1: Winners in Match 5 vs Winners in Match 6, Rio de Janeiro, 5pm

QF 2: Winners in Match 1 vs Winners in Match 2, Fortaleza, 9pm

Saturday, 5 July

QF 3: Winners in Match 7 vs Winners in Match 8, Brasilia, 5pm

QF 4: Winners in Match 3 vs Winners in Match 4, Salvador, 9pm

SEMI-FINALS

Tuesday, 8 July

SF 1: Winners in QF 1 vs Winners in QF 3, Belo Horizonte, 9pm

Wednesday, 9 July

SF 2: Winners in QF 2 vs Winners in QF 4, São Paulo, 9pm

3RD PLACE PLAY-OFF

Saturday, 12 July

Losers in SF 1 vs Losers in SF 2, Brasilia, 9pm

FINAL

Sunday, 13 July

Winners in SF 1 vs Winners in SF 2, 8pm, Rio de Janeiro

Who'll be at the 2014 World Cup?